Ke kořenům Taekwon-Do

O víkendu 4. - 5. 5. 2019 odjeli trenéři školy Taekwon-Do ITF Strančice do Brna na seminář s velmistrem Kim Bok-Manem, jedním s průkopníků Taekwon-Do a spolupracovníkem zakladatele Taekwon-Do Gen. Choi Hong Hi.

Seminář pořádal Taekwon-do Club Brno a účastnili se ho taekwondisté z různých národních i mezinárodních organizací.

Velmistr Kim Bok-Man je veteránem korejské války a jedním z prvních vojenských instruktorů a členů prvního demo týmu Taekwon-Do, který dnes žije v USA. Spolupracoval na vývoji bojových technik TKD, a to zejména v počátku, kdy toto bojové umění bylo vyvíjeno pro korejskou armádu (ROK Army).

Tomu odpovídá i jeho současná výuka – boj se zbraněmi, sebeobrana proti zbraním i boj holýma rukama, vše co Taekwon-Do jako armádní bojový systém původně rozvíjelo pro potřeby vojenských jednotek na území dnešní Jižní Koreje. Jako voják a přímý účastník bojů na Korejském poloostrově má bohaté zkušenosti se skutečným uplatněním bojových technik a proto je jeho pojetí Taekwon-Do zaměřeno převážně na praktické použití a nezabývá se soutěžními pravidly a disciplínami. Mohli jsme si tak vyzkoušet velmistrův koncept sebeobrany proti neozbrojenému i ozbrojenému útočníkovi, sestavy (tuly) se zbraněmi a také si nechat říci jeho názor na to, jak dnes cvičíme tuly, protože Kim Bok-Man je spoluautorem několika z nich. Panu velmistrovi je již 85 let a je ve výborné fyzické i mentální kondici, pořádá semináře po celém světě a stále sám ukazuje sebeobrany a bojové techniky. Velmi zajímavé je i zaposlouchat se do jeho zážitků a životního příběhu, který tvoří nedílnou součást historie korejského umění sebeobrany Taekwon-Do. Bylo nám potěšením setkat se s jedním z jeho posledních žijících průkopníků.

Tomáš Mácha
Vaši trenéři

Fotografie z rozhovoru


Zveřejněno

04.05.2019

Štítky