Skladba Taekwon-Do

  1. Základní techniky (Kibon Ryonsup) – procvičování technik rukou a nohou v základní formě, jejich studium a pochopení podstaty.
  2. Vzory (Tul) – sestavy složené z technik Taekwon-Do. Z těchto rozmanitých technik potom vycházejí pohyby pro sebeobranu.
  3. Trénink a morální kodex – trénink se skládá z posilování fyzické kondice, strečinku, přípravy na tréninkových pomůckách (Dallyon Go), ale také se klade důraz na morální hodnoty a společenskou prospěšnost Taekwon-Disty.
  4. Sparring – souboj (Matsogi) – je aplikací základních technik kopů, úderů,… ze vzorů (tulů). Cílem je nácvik správné vzdálenosti a použití vhodných technik, toto probíhá v domluvených soubojích, na ně dále navazuje volný boj. Vše je vedeno k získání základních bojových návyků.
  5. Sebeobrana (Hosinsul) – je spojením předchozích bodů. V sebeobraně se využije všech naučených technik a bojových zkušeností ze sparringů.

Sportovní disciplíny

Tuly (technické sestavy)

Matsogi (souboj)

T-ki (kopy ve výskoku)

Wirok (silové přerážení - údery a kopy)

Modelový sparing (domluvený souboj)

Vývoj Taekwon-Do

Tento bojový systém byl zaveden v 50. letech, ale už tehdy byl gen. Choiem koncipován jako stále se vyvíjející způsob boje. Taekwon-Do se stále přizpůsobuje měnící se době a potřebám lidí dnešní společnosti.

Praktické využití

Taekwon-Do je především systém sebeobrany. Je ale možné ho praktikovat i jako bojový sport na vrcholové úrovni (probíhají světové, evropské a národní soutěže), nebo jako rekreační formu zdravého pohybu s rozmanitým zaměřením – rozvoj síly, rychlosti, vytrvalosti, pružnosti, koordinace pohybů…, nebo jako kombinaci všech těchto úrovní dohromady.